SiT – Устойчивост в TCLF

НПГ е част от иновативния проект SiT – Устойчивост в TCLF!
Този проект е насочен към внедряването на устойчиви практики в текстилната индустрия.
Обучително посещение и обучителна програма – Фаза 2 от българския пилотен обучителен модел
Проект SiT: Устойчивост в сектор TCLF (Текстил, облекло, кожа и обувки)
Гоце Делчев, България | 2–4 април 2026 г.

Втората фаза на националната пилотна обучителна програма по проекта SiT – Sustainability in Textile, Clothing, Leather and Footwear (TCLF) събира ученици, преподаватели и експерти от индустрията в рамките на двудневно обучително посещение и практически насочено обучение.
Събитието се провежда с домакинството на Pirin Tex Ltd. – водещ производител в текстилния сектор, и комбинира реална индустриална среда с лекции от експерти и практически работилници. Програмата е създадена с цел да преодолее разликата между образованието и бизнеса, като предостави на участниците знания и умения, необходими за устойчивата трансформация на TCLF сектора.
Участниците ще придобият директна представа за съвременното текстилно производство чрез организирани обиколки в производствените бази на Pirin Tex, включително демонстрации на съвременни процеси като тестване на материали, пречистване на води и управление на отпадъци. Програмата поставя силен акцент върху екологичните стандарти, принципите на кръговата икономика и устойчивите производствени практики.
Поредицата от експертни лекции обхваща ключови теми като съответствие с международни стандарти за устойчивост (OEKO-TEX, AMFORI), дигиталната трансформация в сектора и въвеждането на Дигиталния продуктов паспорт (DPP). Специално внимание се отделя и на ролята на иновациите, новите умения и навлизащите технологии, включително приложенията на изкуствения интелект в текстилното производство.
Събитието включва интерактивни работилници, в които участниците ще се включат в практически дейности, като разработване на прототипи от отпадъчни материали и създаване на устойчив дизайн на продукти. Тези сесии са насочени към стимулиране на креативността, критичното мислене и прилагането на знания в реална среда.
Програмата представя и успешни модели на сътрудничество между индустрията и образованието чрез участия на професионални гимназии и експерти. Участниците ще се запознаят с дуалната система на обучение, възможностите за кариерно развитие, стажове и професионална реализация в текстилния сектор.
Допълнително, посещение в партньорска компания и сесии, посветени на устойчиви бизнес стратегии, ще предоставят ценни насоки за предприемачество, пазарна конкурентоспособност и предизвикателствата пред малките и средни модни брандове.
Това обучително посещение е част от по-широките усилия за подкрепа на прехода към по-устойчива, иновативна и конкурентоспособна текстилна индустрия в Европа. Чрез съчетаване на технически знания, практически опит и междуинституционално сътрудничество, програмата дава възможност на новото поколение професионалисти да бъдат двигател на промяната в TCLF сектора.

БЮЛЕТИН №14

Запознайте се с информационен бюлетин №14 ТУК
БЮЛЕТИН №13

Запознайте се с информационен бюлетин №13 ТУК
БЮЛЕТИН №12

Запознайте се с информационен бюлетин №12 ТУК
БЮЛЕТИН №11

Запознайте се с информационен бюлетин №11 ТУК
БЮЛЕТИН №10

Запознайте се с информационен бюлетин №10 ТУК
БЮЛЕТИН №9

Запознайте се с информационен бюлетин №9 ТУК
БЮЛЕТИН №8

Запознайте се с информационен бюлетин №8 ТУК
БЮЛЕТИН №7

Запознайте се с информационен бюлетин №7 ТУК
БЮЛЕТИН №6

Запознайте се с информационен бюлетин №6 ТУК
БЮЛЕТИН №5
Запознайте се с информационен бюлетин №5 ТУК
БЮЛЕТИН №4

Запознайте се с информационен бюлетин №4 ТУК
БЮЛЕТИН №3

Запознайте се с информационен бюлетин №3 ТУК
БЮЛЕТИН №2:
БЮЛЕТИН №1:
На 21-22 февруари се състоя първата среща в Лайпциг, Германия, където имахме уникалната възможност да се срещнем с други участници и да обменяме идеи.



