НПГ се включи в националната кампания „Ден на четенето-България“, организирана от Фондация „Четене“
Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев“ се включи в националната кампания „Ден на четенето-България“, организирана от Фондация „Четене“ и посветена на книгите и четенето!
Посланици на мисията, че #иновациитезапочватсчетене, бяха представители на специалност „Организация на туризма и свободното време“, които предизвикаха учители и ученици да почетат заедно житейски притчи, „защото четенето е възможност да опознаем света през думите, да пътуваме, да разбираме другите. Книгите са шансът ни да се срещнем с истории и герои, които променят света. Четенето е пътят, който ще ни отведе до иновациите, ще ги помогне да ги проумеем“. /Георги Тошев – журналист/
„Защото четенето е не само знание, но и емпатия, и разбиране, и удоволствие. То е най-великата иновация на човешката цивилизация, и продължава да създава иновации. Четенето ни прави по-добри, мислещи и креативни хора. И ни спасява от мрака“. /Св. Желев – преподавател/.
Учениците-посланици подариха на прочелите своите мъдрости по един книгоразделител с пожелание да се ползва за следващата им книга.
Други ученици, включили се в инициативата, четоха туристическа литература в къта за четене и осъзнаха колко интересно може да протече един час в четене.
И 10 а клас, в часовете по Иновации в туризма, разделени на екипи, дадоха своя принос, представяйки своите Иновации и професии на бъдещето.
„Днешният читател е утрешен лидер“ – с тази мотивация учениците от 10б и 10в клас се включиха също във Втората национална инициатива „Ден на четенето 2024“ на фондация ЧЕТЕНЕ и Сдружение „Книги и четене”.
Тазгодишните участници в кампанията са 286502 .
Десетокласниците, заедно с преподавателя си Елена Търтова, направиха споделен прочит на любими книги, записваха цитати, които са ги вдъхновили, рисуваха на тема „Днес съм читател, утре ще бъда…“, обмениха интересни заглавия.
Четенето е фундаментът на гражданското общество.
Четенето предотвратява разпространението на дезинформацията и пропагандата.
Четенето подобрява въображението и грамотността.
Четенето е лекарство срещу депресията и стреса.
Четенето е средство за превенция срещу бедността.
Четенето дава на младите хора най-добри шансове за житейска реализация, защото ги учи да четат по качествен начин и да мислят критично.
А че литературата увлича, вдъхновява, въздейства и енергизира е без съмнение и е видно от удоволствието, с което младежите се включиха в инициативата.
“Хората престават да мислят, когато престанат да четат.”
Дени Дидро